Chyby pri preclievaní

Je nám jasné, že nechceš, aby preclievanie tvojho tovaru trvalo hodiny len preto, že si zabudol na nejaký potrebný doklad. Alebo – je možné, že sa pri preclievaní vyskytne nejaký problém, ktorý by ťa ani vo sne nenapadol. Naša prax nám ukázala, že niektoré chyby sa opakujú dosť často. Tak sme sa rozhodli urobiť jednu prudko záslužnú vec a to – upozorniť ťa na ne.

  1. Prvým a veľmi dôležitým krokom, ak chceš tovar vyvážať, je „mať svoje číslo“ – tzv. EORI. Je to 17 znakový alfanumerický kód, ktorý ťa identifikuje pri každej komunikácii s colníkmi. Slovensko má za začiatku „SK“. TU si môžeš pozrieť, čo všetko k registrácii potrebuješ a nájdeš na tejto stránke aj žiadosť o pridelenie.

 

Vyzerá asi takto:

  1. Tovar, ktorý vyvážaš a dovážaš musí byť presne špecifikovaný podľa faktúry.
  2. Pozor na rozdiel vo váhach a baleniach.
  3. Kým začneš vyvážať alebo dovážať – prekonzultuj to s nami a vyhneš sa akýmkoľvek problémom.
  4. Každý doklad, ktorý vypisuješ, musí byť vypísaný správne, to je samozrejmé. A pozor na to, aby nevznikali rozdiely pri vystavovaní dokladov EUR – bývajú veľmi často neúplné.
  5. Vyskytujú sa dosť často aj chyby vo vystavované dlhodobých vyhlásení K EUR1
  6. Určite nemôžeš mať rozdiel v colnej hodnote tovaru a colnej faktúre. Preto si tieto veci zisti včas.  A takisto nezabudni na overenie od dodávateľa o pôvode jeho výrobkov.

Ak ti nebude niečo jasné alebo potrebuješ pomoc, kontaktuj nás TU.